, , ,

Uniklé zprávy, které psal ministr zdravotnictví Velké Británie, naznačují plán vyděsit veřejnost

Matt Hancock: Uniklé zprávy naznačují plán vyděsit veřejnost

Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi ZDE:

7.3.2023

Matt Hancock navrhl svému pobočníkovi, aby „všem stáhli kalhoty“ o Covidu, zprávy zveřejněné pořadem Sunday Telegraph.

Zdá se, že bývalý ministr zdravotnictví diskutoval o tom, kdy odhalit existenci Kentské varianty Covidu, aby se zajistilo, že lidé dodržují pravidla blokování.

V další výměně názorů šéf státní služby Simon Case navrhl, že „faktor strachu/viny“ je pro vládní sdělení životně důležitý.

BBC zprávy neověřila.

Více než 100 000 zpráv WhatsApp uniklo do Telegraphu novinářkou Isabel Oakeshottovou, která je hlasitou kritikou blokování.

Bývalý ministr zdravotnictví tyto úniky opakovaně kritizoval a označil zveřejněné zprávy za „částečný, neobjektivní účet, který vyhovuje agendě proti blokování“.

Při výměně názorů mezi panem Hancockem a asistentem ze 13. prosince 2020 – pět dní předtím, než vláda zrušila plány na uvolnění pravidel pro mnohé o Vánocích – bývalý ministr zdravotnictví diskutuje o tom, kdy „nasadit“ oznámení nové varianty.

Mluví se o možnosti, že by se londýnský starosta Sadiq Khan bránil případnému uzamčení Londýna.

Poradce ministerstva zdravotnictví navrhuje: „Místo toho, abychom uvolňovali, budeme novým kmenem děsit lidi už teď“

Pan Hancock říká: „S novým kmenem všem naženeme strach už teď.“

Poradce odpoví: „Jo, to je to, co přinese správnou změnu chování.“

Poté se ministr ptá: „Kdy nasadíme novou variantu.“

Pan Hancock oznámil novou variantu následující den.

V samostatné konverzaci WhatsApp z ledna 2021, kdy byla zavedena blokovací opatření, pan Hancock diskutuje s panem Casem o možných změnách.

Pan Case varuje před prováděním malých změn pravidel, které vypadají „směšně“. Hovoří o „rozšiřování zasílání špatných zpráv“ a dodává, že „faktor strachu/viny“ je „životně důležitý“.

.

Z dalších zpráv z října 2020 se zdá, že pan Case naznačuje, že pokyny týkající se koronaviru by měly být vydávány „důvěryhodnými místními osobnostmi, nikoliv celostátně nedůvěryhodnými osobnostmi, jako je bohužel premiér“. Boris Johnson byl v té době premiérem.

Pan Hancock ve svém prohlášení reagujícím na únik informací uvedl: „Pro toto obrovské porušení neexistuje absolutně žádný případ veřejného zájmu. Veškeré materiály ke kampani již byly poskytnuty vyšetřovací komisi, která je tím správným a jediným místem, aby vše bylo řádně zváženo a aby z toho bylo vyvozeno správné poučení.

„Jak jsme viděli, jejich zveřejnění tímto způsobem podává částečnou a neobjektivní zprávu, která vyhovuje agendě zaměřené proti uzamčení.“

Chris Heaton-Harris, vládní tajemník pro Severní Irsko, řekl v nedělním vysílání BBC s Laurou Kuenssbergovou, že zprávy poskytují „téměř pohled do psychiky pana Hancocka spíše než do skutečného rozhodování“.

„Myslím, že diváci by očekávali, že politici jako lidské bytosti se budou vyjadřovat lidským způsobem.“

Bývalá konzervativní poslankyně Ann Widdecombeová řekla Stephenu Nolanovi z BBC na Radio 5 Live, že byla „stejně proti uzamčení jako Isabel Oakeshottová“, ale úniky shledala „naprosto neužitečné“.

Labouristický Jonathan Ashworth – který byl během pandemie stínovým ministrem zdravotnictví – řekl, že vždy existují „dvě strany příběhu“, ale mnoho lidí bude těmito zprávami „hluboce znepokojeno“.

Vyzval k tomu, aby se veřejné šetření „přihlásilo nějakým předběžným způsobem do konce roku“ a dodal: „Také si myslím, že Rishi Sunak musí tuto situaci uchopit a trvat na tom, aby všichni ministři odevzdali vše, aby žádné WhatsApp jsou smazány.“

V dalších nově zveřejněných uniklých zprávách mluvil pan Johnson o nutnosti „naprosto militantní“ v otázce sociálního distancování v hotspotech Covid a uvedl, že došlo k „všeobecnému kolapsu“ dodržování pravidel.

V rozhovoru přes WhatsApp s panem Casem z července 2020 napsal: „Musíme lidem říct, že pokud chtějí zachránit ekonomiku a chránit NHS, musí dodržovat pravidla.

„A možná budeme muset zpřísnit pravidla. Nyní můžete mít uvnitř šest lidí z různých domácností. Opravdu tomu lidé rozumí a dodržují to?“ zeptal se.

K výměně došlo měsíc poté, co pravidla porušil sám premiér.

Pan Johnson, jeho manželka Carrie a tehdejší kancléř Rishi Sunak dostali každý po jedné pokutě za to, že se v červnu 2020 zúčastnili narozeninové oslavy na počest expremiéra.

Mluvčí pana Johnsona uvedl, že není vhodné tyto úniky komentovat, a dodal, že veřejné šetření poskytlo správný postup pro zkoumání těchto problémů.

čára

WhatsApp uniká

Telegraph získal sbírku více než 100 000 zpráv zaslaných mezi bývalým ministrem zdravotnictví Mattem Hancockem a dalšími ministry a úředníky v době vrcholící pandemie Covid-19. Zde jsou některé z našich příběhů o únikech:

ZDROJ:BBC News https://www.bbc.com/news/uk-64848106

Dočetli jste jeden z našich článků?
Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolný příspěvek, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování ! Volného blogu a také investicí do jeho budoucnosti.
Více o financování zdola se dozvíte ZDE: https://volnyblog.cz/podporit-provoz-volny-blog-cz/

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *