, , ,

Poslanci členských států CSTO se setkali s ministrem zahraničních věcí Ruské federace Sergejem Lavrovem

CSTO

Poslanci členských států CSTO se setkali s ministrem zahraničních věcí Ruské federace Sergejem Lavrovem

Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi ZDE:

1.2.2023

Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti ( CSTO) [2] 

je mezivládní vojenská aliance v Euroasii sestávající ze šesti postsovětských států : Arménie , Běloruska , Kazachstánu , Kyrgyzstánu , Ruska a Tádžikistánu . Smlouva o kolektivní bezpečnosti má svůj původ v sovětských ozbrojených silách , které byly v roce 1992 nahrazeny Spojenými ozbrojenými silami Společenství nezávislých států., a pak byla sama nahrazena nástupnickými ozbrojenými silami příslušných nezávislých států.

Podobně jako článek 5 Severoatlantické smlouvy a Meziamerická smlouva o vzájemné pomoci , článek 4 Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CST) stanoví, že agrese proti jednomu signatáři by byla vnímána jako agrese proti všem. Charta CSTO znovu potvrdila přání všech zúčastněných států zdržet se použití síly nebo hrozby silou. Signatáři mají zakázáno vstupovat do jiných vojenských aliancí. [3]

Sergej Lavrov upozornil na zvláštní roli meziparlamentního dialogu

Dne 1. února v přijímacím domě Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uspořádal pracovní setkání s předsedy výborů pro mezinárodní záležitosti, obranu a bezpečnost parlamentů členských států CSTO.

„Velmi oceňujeme parlamentní úsilí v oblasti mezinárodních vztahů,“ zdůraznil ministr zahraničí.

Sergej Lavrov upozornil na zvláštní roli meziparlamentního dialogu.

„Parlamentáři nenápadně cítí požadavky občanů. To je důležité pro budování spolupráce mezi našimi zeměmi,“ řekl Sergej Lavrov.

„Parlamentní dimenze CSTO je důležitou dimenzí organizace, která přibližuje pozice našich zemí,“ zdůraznil na setkání Sergej Lavrov.

Dne 1. února se ve Státní dumě konalo druhé jednání předsedů výborů pro mezinárodní záležitosti, obranu a bezpečnost parlamentů členských zemí OSOD. Účastníci jednání diskutovali o vojensko-politické situaci v regionech oblasti odpovědnosti OSTO.

1 reply
  1. aamater
    aamater says:

    CSTO je organizácia ktorá by sa mal začať zaujímať o rozšírenie svojich radov. Čína, Irán, KĽDR, Sýria, Venezuela, Kuba, Nikaragua by boli vhodnými kandidátmi. Treba aby sa rozširovali tak ako sa rozšírili aj NATO.

    Odpovědět

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *