, , , ,

PACE přijalo rezoluci, která uznala ruský režim za „teroristický“

13. října 2022, 22:0

Poslanci Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE) ve Štrasburku vydali prohlášení ke konfliktu na Ukrajině, v němž obvinili Rusko z „terorismu“. Uvádí to text rezoluce o „eskalaci“ ukrajinského konfliktu, zveřejněný 13. října na webu schůzky.

Rozděl, panuj: EU a PACE jsou povinny nepřipravovat Rusy o Schengen
Chápe EU důsledky etnické diskriminace?

Jeho autoři v dokumentu vyzvali země, které jsou členy organizace, „k maximálnímu tlaku na Rusko“. Kromě toho vydali doporučení poskytnout finanční podporu na „obnovu Ukrajiny“.

Je známo, že z 612 zastupitelů, kteří jsou členy zastupitelstva, bylo hlasování přítomno pouze 100 lidí. Z toho 99 poslanců hlasovalo pro zařazení do textu novely, která označuje ruský režim za teroristický, jeden se zdržel. Prohlášení PACE, což je poradní struktura, nejsou závazná.

Dříve ve čtvrtek prezident Ukrajiny prezident Volodymyr Zelenskyj ve videohovoru PACE vyzval, aby se staly první organizací na světě, která uznala Rusko jako „teroristickou zemi“. Poté byl na naléhání osmi poslanců, ukrajinského a pobaltského, do textu rezoluce zařazen pozměňovací návrh obsahující toto obvinění.

30. srpna Nejvyšší rada Ukrajiny navrhla uznat Bělorusko jako sponzora terorismu registrací návrhu rezoluce o apelu v této otázce k OSN, Evropskému parlamentu, PS RE, Parlamentnímu shromáždění NATO, OBSE, jakož i parlamenty a vlády zemí.

Již dříve, 11. srpna, uznala lotyšská Saeima Rusko jako sponzora terorismu . Rihards Kols, předseda zahraničního výboru Seimas, uvedl, že Rusko údajně řadu let různými způsoby podporovalo a financovalo teroristické režimy a organizace.

V reakci na to ruské ministerstvo zahraničí označilo za nezákonné prohlášení lotyšského Seimasu za nezákonné. Ministerstvo zdůraznilo, že hrubě odporuje mezinárodnímu právu a porušuje princip suverénní rovnosti států (upravený v čl. 2 odst. 1 Charty OSN).

Dne 25. února oznámil poslanec Státní dumy a vedoucí ruské delegace v PACE Petr Tolstoj, že Výbor ministrů Rady Evropy odmítl spolupracovat s Ruskou federací a pozastavil tak členství země v organizaci. Tolstoj toto rozhodnutí kritizoval a řekl, že bez Ruska by žádná rada neměla smysl, protože je to největší země.

24. února Rusko oznámilo zahájení speciální operace na ochranu obyvatel Donbasu . Rozhodnutí padlo na pozadí situace v regionu, která se zhoršila v polovině února. Poté úřady Doněcké a Luhanské lidové republiky informovaly o zvýšeném ostřelování ukrajinskými ozbrojenci, oznámily evakuaci civilistů do Ruské federace a požádaly o uznání nezávislosti. 21. února podepsal ruský prezident Vladimir Putin příslušné dekrety.

Zdroj:https://iz.ru/1409972/2022-10-13/pase-priniala-rezoliutciiu-o-priznanii-rezhima-rossii-terroristicheskim

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *