Francie: Za pouhých 10 let s vítači na radnici se z poklidného Nantes stalo město prolezlé zločinem a násilím

Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi ZDE:

8.3.2023

Nejen francouzská města, ale i města v dalších zemích po celé „obohacované“ Evropě, mají bohaté zkušenosti se záplavami ilegálů. S nekonečnou vítací politikou EU i většiny vlád, včetně těch, které mají daná města na komunálu, se přeměňuje nejen jejich demografické složení, ale zároveň neuvěřitelně rychle roste kriminalita.

V ulicích jsou tisíce ilegálů, které již není kam umístit, případně oni sami nemají zájem být zahrnuti v systému a protloukají se jak se dá, velmi často jde o drogové dealery, díky nimž roste i počet drogově závislých v dané lokalitě.

Situace je obdobná v dalších evropských městech a kapacitně již nedostačují ani stávající ubytovny. Je tak jen otázkou času, než začnou ilegály přemisťovat i do méně obohacovaných zemí. Některé země už nyní doslova přetékají, příkladem je i sousední Německo a Rakousko.

K nejhůře postiženým pak patří Francie, Německo, Belgie a Nizozemí. Ve všech těchto zemích již totiž dochází k vystěhovávání původních obyvatel, aby bylo dosti místa pro obohacovače a k přesunu žadatelů do azyl i do malých a dosud poklidných obcí. Větší města jsou totiž přetížena.

Hodně ovšem záleží i na tom, kdo je právě na radnici daného města či ve vedení příslušné oblasti (kraje). Volba vítačských politiků je pak přímou cestou do pekel…

Nantes bylo před deseti lety „extrémně mírumilovným“ provinčním městem, ale nyní je prolezlé zločinem a násilím, přičemž jen ilegální přistěhovalci představují více než polovinu zločinů spáchaných v ulicích.

Zpráva o dvou katolických jeptiškách, které musí opustit centrum Nantes po letech rostoucí nejistoty, je jen dalším ukazatelem toho, jak špatně se věci v posledním desetiletí vyvíjely v tomto dříve mírumilovném provinčním francouzském městě s 300 000 obyvateli – 1 milion, pokud zahrneme okolní metropolitní oblast – ležícím vedle Bretaně, ke které patří historicky a kulturně.

„V úterý 28. února jsme během mé lekce v kostele museli požádat posluchače, aby vykázali člověka z ulice, který přišel opilý. A před kostelem to bylo cítit  jako konopí. Je to smutná realita našeho každodenního života,“ řekla jedna ze dvou jeptišek francouzskému křesťanskému deníku La Croix.

Obě oznámily své rozhodnutí přestěhovat se do jiného města v dopise zveřejněném na webových stránkách farnosti minulou neděli.

Sestra Marie-Anne Leroux, 56 let, a sestra Agathe Dutrey, 44 let, patří k Benediktínským apoštolským sestrám. Ve svém dopise farníkům vysvětlují své rozhodnutí s atmosférou rostoucí nejistoty v centru Nantes – což odráží i zkušenost mnoha dalších Francouzů z jiných měst.

Jak řekl reportérům z týdeníku „Valeurs Actuelles“ místní středopravicový opoziční radní v článku, který byl publikován pod názvem „Nantes, ztracené území republiky“ loni v září, počet zločinů a úroveň násilí v Nantes se příliš neliší od jiných francouzských měst této velikosti. Šokující je však proměna, kterou toto provinční město prošlo, s náhlým zhoršením situace v posledním desetiletí.

K této situaci vedly dva faktory: nekontrolovaná imigrace s rostoucím počtem „nezletilých bez doprovodu“, tj. ilegálů, kteří tvrdí, že jsou mladší 18 let (u většiny to však není pravda), spolu s neobvyklou koncentrací radikálních levicových organizací typu Antify, z nichž některé zahrnují násilné extremisty, kteří jsou tolerováni nebo někdy dokonce podporováni úřady.

Tato zvýšená přítomnost radikální levice v Nantes se datuje od protestů proti výstavbě letiště v nedaleké Notre-Dames-des-Landes na počátku roku 2010.

Starostka města Johanna Rollandová byla poprvé zvolena v roce 2014. Od té doby je také předsedkyní metropolitní oblasti Nantes a slouží jako první zástupkyně tajemníka francouzské socialistické strany. Její většinu v městské radě tvoří koalice členů Socialistické strany, Komunistické strany, Strany zelených a dalších menších levicových stran.

Navzdory rostoucí kriminalitě za její vlády se někteří radní, kteří patří k její většině, účastnili protipolicejních protestů.

pro-imigrační starostkou a městskou radou a s přítomností mnoha levicových neziskovek, včetně některých, které jsou aktivní v oblasti přijímání ilegálů, patří Nantes mezi francouzská města, kde podíl přistěhovalců na celkové populaci roste nejrychleji a v roce 2018 překročil hranici 10 procent v regionu, který měl tradičně malý průmysl a velmi málo přistěhovalců.

Kromě toho v tomto bývalém hlavním městě bretaňských vévodů žijí tisíce neevropských ilegálů. V určitém okamžiku přicházelo každý měsíc tisíc nových nelegálních přistěhovalců.

Je mezi třemi nejvíce „obohacovanými“ městy v „Národní asociaci vítacích měst a území“ po Paříži a Calais, do které Nantes vstoupilo v roce 2015, pokud jde o celkový počet nelegálních přistěhovalců. i když přesná čísla zůstávají neznámá.

Místní prefektura je také známá tím, že je ochotnější vydávat povolení k pobytu migrantům než ostatní, což činí město a jeho okolí ještě atraktivnější pro nelegální přistěhovalce.

Město Nantes a departement Loire-Atlantique, jehož je hlavním městem, patří mezi levicové, proimigrační místní vlády ve Francii, které darovaly velké sumy peněz neziskovce SOS Méditerranée na provoz lodi Ocean Viking přepravující ilegály přes Středozemní moře.

Nantes také přilákalo mnoho cikánů pocházejících převážně z Rumunska, přičemž přibližně 600 rodin zde žije ve slumech.

Podle policejních statistik představují nelegální přistěhovalci více než 50 procent pouliční kriminality ve městě. Na dotaz médií však starostka města trvá na tom, že nárůst kriminality v Nantes je způsoben především rozvojem sítí obchodu s drogami, a že se jedná o celonárodní problém, nikoli o problém, který je spojen s jejím řízením.

V dopise oznamujícím jejich odjezd sestra Marie-Anne a sestra Agathe, autorka písní a příběhů pro děti, citovaly manažera bezpečnostní agentury pracující pro bary a noční kluby, který byl citován v regionálních novinách „Ouest France“.

„Bylo zajímavé slyšet profesionála, jak se k tomuto tématu vyjadřuje, a poznamenat, že jsme vnímaly stejný vývoj poté, co jsme sem přišly před více než osmi lety,“ napsaly dvě katolické jeptišky.

„Řekl: ‚Asi před 10 lety jsme začínali se sedmi lidmi, dnes je nás asi 45, ve městě, kde lidé hodně chodí ven, kde je nabídka nočního života obrovská. V posledních několika letech se objevilo mnoho bezpečnostních podniků.“ Na otázku: „Jak se podle vás vyvíjely noci v Nantes za 10 let?“ odpovídá: „Za posledních pět šest let se ulice města staly méně bezpečnými.“

Obě jeptišky pokračují:

„Pro nás se postupem času stalo vše příliš únavným. Když jsme v kostele svatého Kříže, jsme vždy ve střehu, vždy připraveny reagovat na jakýkoli nedostatek úcty k místu, lidem nebo oslavám, které se tam konají.

Během dne musíme někdy zasahovat v kostele v situacích výbuchů násilí. To je nejčastěji způsobeno lidmi v psychické tísni nebo pod vlivem drog nebo alkoholu, nebo to vše současně.

Tento neustálý stav bdělosti nám brání žít modlitbu tak, jak je prožívána v našem benediktinském povolání. Nejsme „františkáni z Bronxu“ a není naším povoláním být ochrankou, i když jsme absolvovaly několik lekcí „sebeobrany“.

Televizní komentátor Philippe Guibert, rodák z Nantes, vysvětluje, že před 10 lety bylo město „extrémně klidné a tiché“.

„Obchod s drogami situaci značně zhoršil,“ říká, „ale je tu druhý jev, který je o něco novější: přítomnost nelegálních přistěhovalců. Není třeba to popírat a předstírat, že to neexistuje.“

Tento názor zaznívá i od občanů, kteří město už léta nazývají svým domovem. Poté, co dva súdánští přistěhovalci ve věku 17 a 27 let loni v září na ulici znásilnili 40letou ženu, jeden dlouholetý moderátor rádia RMC řekl:

„Během dne je Nantes čistá radost, je to jedno z nejpříjemnějších měst k životu. Ale jakmile padne noc, je to peklo. Viděl jsem degradaci jako taxikář. Kolem se potulují gangy a hledají osamělého člověka.“

Jako univerzitní město má Nantes také svůj podíl studentů, z nichž mnozí se po noci strávené pitím dostávají do zranitelných situací. Mnoho z nich je považováno za snadnou kořist zločinců, zejména v temných místech, kde mohou být přepadeni a okradeni a v některých případech i sexuálně napadeni….

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send us mail